Een praktijkgerichte training waarin kennis over emotionele ontwikkeling gekoppeld wordt aan mogelijkheden voor ondersteuning van cliënten.
op aanvraag,-
Offerte aanvraagDe laatste jaren is er meer en meer aandacht gekomen voor het belang van de emotionele ontwikkeling voor mensen met een verstandelijke beperking. In diagnostiek en beeldvorming komt emotionele ontwikkeling steeds vaker terug. En als het om probleemgedrag gaat, speelt emotionele ontwikkeling dikwijls een rol van betekenis.
Begeleiders die mensen met een verstandelijke beperking in allerlei situaties ondersteunen, komen voor de vraag te staan hoe ze zo goed mogelijk tegemoet kunnen komen aan de emotionele behoeften van hun cliënten. Maar ook leerkrachten, therapeuten en (psychiatrisch) verpleegkundigen komen voor die vraag te staan. Speciaal voor die professionals is daarom een training ontwikkeld waarmee ze zicht kunnen krijgen op de gewone emotionele ontwikkeling, op het belang daarvan voor hun cliënten en op de mogelijkheden om hun ondersteuning aan te laten sluiten bij het emotionele ontwikkelingsniveau van hun cliënten.
De aangeboden training bestaat uit twee dagen van ongeveer 6 uur. De docent is Bianca Vugts.
Dag 1:
De eerste dag wordt vooral aandacht besteed aan het bespreken van de vijf fases van de emotionele ontwikkeling volgens de theorie van Anton Došen (psychiater en kinderpyschiater). Andere onderwerpen zijn:
Dag 2:
Het programma op de tweede dag is vooral gericht op toepassing in de praktijk. Besproken worden onderwerpen als:
De training is te volgen zonder voorbereiding. Als je dat wenst kun je vooraf de aanbevolen literatuur doorlezen.
De studiebelasting van deze scholing bestaat uit het aantal contacturen. Voor deze training is dit 12 uur
De cursus is ontwikkeld voor professionals die cliënten direct ondersteunen bij wonen en dagbesteding zoals begeleiders, verpleegkundigen, leerkrachten en therapeuten.
Accreditatie kan worden aangevraagd bij verschillende beroepsverenigingen, zoals bij het NIP/NVO.
De incompany training over emotionele ontwikkeling omvat het volgende:
De in company training over emotionele ontwikkeling kan worden aangevuld met de volgende opties:
Bianca de Groot is al meer dan 25 jaar actief binnen de zorg voor mensen met een verstandelijke beperking. Daarnaast is zij ook werkzaam binnen de ouderenzorg en de psychiatrie. Vanuit haar veelzijdige achtergrond werkt zij als psycholoog, consulent bij het CCE (Centrum voor Consultatie en Expertise), hartcoherentie-trainer en psychosyntheticus.
Bianca is gespecialiseerd in het begeleiden van mensen met een complexe zorgvraag, en in het ondersteunen van teams en organisaties die met deze doelgroep werken. Ze schreef diverse boeken, waaronder Werken met ontwikkelingsleeftijden, Werken met ervaringsordening en Werken met jezelf, waarin ze theorie en praktijk op toegankelijke wijze weet te verbinden.
Meer informatie: www.biancavugts.nl
Bekijk de docent
Ochtend | |
09:30 | Opening Dag 1 |
09:45 | Wat zijn emoties? Wat is emotionele ontwikkeling? Waarom is het aansluiten daarbij zo belangrijk? |
10:45 | Pauze |
11:00 | Bespreken van het model van Anton Došen |
12:00 | Lunch |
Middag | |
13:00 | Vervolg model Anton Došen |
14:30 | Pauze |
14:45 | Adaptief gedrag versus probleemgedrag |
16:30 | Einde |
Ochtend | |
09:30 | opening dag 2 |
09:45 | Kort opfrissen van de 5 fases in het model van Anton Došen |
10:45 | Pauze |
11:00 | Begeleidingsaspecten |
12:00 | Lunch |
Middag | |
13:00 | Begeleidingsaspecten |
14:30 | Pauze |
14:45 | Casuïstiek |
16:30 | Sluiting |
Vignero, G. (2011). De draad tussen cliënt en begeleider. De emotionele ontwikkeling als inspiratiebron in de begeleiding van personen met een verstandelijke handicap. Antwerpen/Apeldoorn: Garant. ISBN 978-90-441-2809-3. Bestel dit boek hier>>
Vonk, J. & Hosmar, A. (2009). Emotionele ontwikkeling bij mensen met een beperking. Een denk- en handelingskader voor de praktijk. Leuven: Acco. ISBN 9789033474996. Bekijk dit boek hier>>
Zaal, S., Boerhave, M. (2022). Emotionele ontwikkeling. Beschrijving fasen en bijbehorende begeleidingsstijl. Amsterdam: Cordaan
download dit boek hier >>
Zaal, S., Boerhave, M. (2022). Gehechtheid, Basisveiligheid, Basisvertrouwen. Begeleiding en behandeling. Een handreiking voor begeleiders en behandelaars. Amsterdam: Cordaan . download dit boek hier >>
We gunnen onze cliënten veiligheid en welbevinden, maar om dat te kunnen bieden, moeten we het eerst cultiveren in onszelf. Je bént je eigen instrument – en goede zorg begint, letterlijk en figuurlijk, vanuit het hart
Wat een fijne bevlogen man is Arno. Hij heeft onze gedragsdeskundige nieuwe inzichten gegeven waar ze in de dagelijkse praktijk mee verder kunnen.
FORTIOR biedt vele mooie na – en bijscholing aan waar ik in de afgelopen 25 jaar al met veel plezier aan heb deelgenomen.
FORTIOR heeft altijd een leuk, gevarieerd aanbod aan cursussen binnen het Verstandelijk Gehandicapten werkveld. Ik neem altijd met plezier deel aan de cursussen die FORTIOR aanbiedt!
Fijne locatie, goede voorzieningen en goede enthousiaste docenten. Het was een top dag!
Goed georganiseerd, lekkere lunch, goede info van te voren, mooi mapje, constant koffie en thee
Het is altijd geweldig om de trainingen van FORTIOR te volgen. De inhoud is zo praktijk gericht, dat je de vertaalslag naar je werkvloer al maakt tijdens de training. Elke keer kom ik na een training vol uitvoerbare ideeën op mijn werk zodat wij kunnen blijven ontwikkelen.