Fijne en heldere informatie(overdracht). Hoewel het niet volledig gericht is op onze doelgroep (gehandicaptenzorg) toch zeker verhelderend en toepasbaar.
Haptonomie in de ondersteuning van mensen met EMB of ZEVMB
De studiedag gaat over lichaamstaal en over hoe je lichaamstaal bewust kan inzetten in de relatie met cliënten met EMB, ZEVMB of een matige verstandelijke beperking.
inclusief koffie, thee en lunch. FORTIOR is vrijgesteld van BTW.
Mensen met een verstandelijke beperking hebben behoefte aan sensitieve mensen die voor hen zorgen en hen begeleiden, omdat zij zich meestal niet goed verbaal kunnen uiten. Dit geldt in het bijzonder voor mensen met EMB, ZEVMB of een ernstige tot matige verstandelijke beperking. Nog veel meer dan bij mensen zonder een verstandelijke beperking verloopt de communicatie via bewuste en onbewuste signalen van het lichaam.
Haptonomie heeft als uitgangspunt ons lichaam. Hiermee laten we zien wie we zijn en hoe we ons voelen. Dit is voelbaar voor de ander, net zoals het ook zichtbaar en hoorbaar is, via ons lijf en onze handen. Haptonomie maakt je bewust van jezelf, de ander en de omgeving en de onderlinge wisselwerking. Het is niets nieuws, maar het voegt wel wat toe. Want haptonomie gaat vooral over voelen en contact. Iets wat we allemaal kunnen, maar waar we ons meestal niet zo bewust van zijn.
We beseffen vaak niet hoeveel invloed we zelf, via onze lichaamssignalen, hebben op het gedrag en welbevinden van de cliënt. Immers, het grootste deel van alle communicatie is fysiek: we nemen ons lichaam voortdurend met ons mee en beïnvloeden gewild of ongewild de ander continu met onze aanwezigheid.
Door bewuster naar ons eigen lijf te luisteren kunnen we beter voelen en begrijpen wat er gebeurt in het contact met de ander en kunnen we daar adequater op reageren. Hierdoor voelen zowel de cliënten als wij ons gezien en ontstaat er meer wederkerigheid, meer plezier in het contact met elkaar.
Quote
Het eigen lichaam als kompas en als instrument
Zij gingen je voor
Praktijkgerichte trainingen die jou en je cliënt verder brengen
FORTIOR organiseert trainingen die zijn toegesneden op het werkveld van professionals die werken met mensen met een verstandelijke beperking in bijvoorbeeld de gehandicaptenzorg, speciaal onderwijs of GGZ. De docenten van FORTIOR hebben veel ervaring in zorg of speciaal onderwijs waardoor ze de theorie prima kunnen vertalen naar de praktijk. Dit maakt dat de deelnemers de geleerde vaardigheden en kennis vaak de volgende dag al kunnen toepassen in hun werk. De trainingen vinden plaats in kleine groepen (6 tot 25 deelnemers) waardoor er veel ruimte is voor vragen, oefeningen en uitwisseling. Bijna alle trainingen van FORTIOR zijn geaccrediteerd.
- ✔ meer dan 6000 professionals gingen je voor
- ✔ Praktijkgerichte trainingen
- ✔ Ruim 17 jaar ervaring