Overslaan en naar de inhoud gaan Overslaan en naar de footer gaan Overslaan en naar de navigatie gaan

Emotieregulatie via de inwendige zintuigen

Emotieregulatie via de inwendige zintuigen

Tijdens deze studiedag ontdek je hoe emoties ontstaan in het lichaam en welke rol het voorspellende brein en intero- en proprioceptie daarin spelen. Je leert waarom emotieregulatie soms vastloopt bij mensen met autisme en/of een verstandelijke beperking en krijgt praktische handvatten om hier in de begeleiding beter op aan te sluiten.

Datum:
Docent:
Steven Degrieck
Locatie:
Utrecht, Nederland
Type:
Fysiek
Tijdsduur:
Een studiedag op 25 september 2026 van 9:30 tot 16:30 uur.
Investering:
335,00 p.p.
Accreditatie:
Is toegekend Lees meer
De deskundigheidsbevordering van FORTIOR is vrijgesteld van BTW.
inclusief koffie, thee en lunch. 

Emoties beginnen in het lichaam

Waarom raakt de ene persoon snel overspoeld door emoties of stress, terwijl een ander deze gevoelens beter kan reguleren? En waarom werken veel bekende emotieregulatietechnieken niet altijd bij mensen met autisme en/of een verstandelijke beperking?

Nieuwe inzichten uit de neurowetenschappen laten zien dat emoties niet alleen ontstaan vanuit gedachten of gebeurtenissen, maar vooral vanuit wat we waarnemen in ons eigen lichaam. Het herkennen van lichamelijke signalen vormt de basis voor het begrijpen en reguleren van emoties.

Bij mensen met autisme en/of een verstandelijke beperking verloopt deze waarneming vaak anders. Sensorische over- of ondergevoeligheid kan ervoor zorgen dat signalen van spanning, stress en emoties minder goed worden opgemerkt of geïnterpreteerd. Daardoor wordt emotieregulatie een stuk ingewikkelder. Je kunt immers moeilijk reguleren wat je niet goed waarneemt.
 

Hoe ontstaan emoties eigenlijk?

Tijdens deze studiedag neemt docent Steven Degrieck je mee in de nieuwste inzichten over het ontstaan van emoties. Je leert hoe het brein voortdurend voorspellingen maakt over wat er in en om ons heen gebeurt, en welke belangrijke rol lichaamssignalen daarin spelen.
Daarbij besteden we aandacht aan interne zintuigen zoals:

  • Interoceptie: het waarnemen van signalen vanuit het lichaam, zoals spanning, hartslag of ademhaling. 
  • Proprioceptie: het ervaren van de positie en beweging van het lichaam. 

Ook onderzoeken we hoe problemen in de zintuiglijke verwerking invloed hebben op stress, emoties en gedrag.

 

Van inzicht naar praktische ondersteuning

De kracht van deze studiedag zit in de vertaalslag naar de praktijk. Wat betekenen deze inzichten voor mensen met een verstandelijke beperking? En hoe kun je hen ondersteunen wanneer zelfregulatie onvoldoende mogelijk is?

Je ontdekt welke alternatieven er zijn voor de traditionele emotieregulatietechnieken aangezien deze niet altijd effectief zijn. Daarnaast krijg je concrete handvatten om anders naar stress, spanning en gedrag te kijken.

Bijzonder veel aandacht gaat uit naar de mogelijkheden van proprioceptieve interventies. Juist omdat hiervoor geen taalbegrip of abstract denkvermogen nodig is, bieden deze interventies waardevolle kansen voor mensen met een ernstige of diep verstandelijke beperking.

Ook bespreken we hoe je als begeleider kunt bijdragen aan co-regulatie: het ondersteunen van iemand bij het reguleren van spanning en emoties wanneer zelfregulatie niet lukt.


Deze studiedag biedt veel inspiratie voor professionals die stress, emoties en gedrag beter willen begrijpen én op zoek zijn naar direct toepasbare handvatten voor de praktijk.
 

Quote

In plaats van gedrag te beoordelen zouden we beter kijken naar de vraag achter het gedrag.

Steven Degrieck

Zij gingen je voor

Ik heb veel nieuwe inzichten opgedaan en eenvoudige groepsinterventies geleerd. Ik heb het team hiermee enthousiast kunnen maken om actief met het groepsklimaat aan de slag te gaan.

Het is altijd geweldig om de trainingen van FORTIOR te volgen. De inhoud is zo praktijk gericht, dat je de vertaalslag naar je werkvloer al maakt tijdens de training. Elke keer kom ik na een training vol uitvoerbare ideeën op mijn werk zodat wij kunnen blijven  ontwikkelen.

Fijne locatie, goede voorzieningen en goede enthousiaste docenten. Het was een top dag!

Praktijkgerichte trainingen die jou en je cliënt verder brengen

FORTIOR organiseert trainingen die zijn toegesneden op het werkveld van professionals die werken met mensen met een verstandelijke beperking in bijvoorbeeld de gehandicaptenzorg, speciaal onderwijs of GGZ. De docenten van FORTIOR hebben veel ervaring in zorg of speciaal onderwijs waardoor ze de theorie prima kunnen vertalen naar de praktijk. Dit maakt dat de deelnemers de geleerde vaardigheden en kennis vaak de volgende dag al kunnen toepassen in hun werk. De trainingen vinden plaats in kleine groepen (6 tot 25 deelnemers) waardoor er veel ruimte is voor vragen, oefeningen en uitwisseling. Bijna alle trainingen van FORTIOR zijn geaccrediteerd.

  • meer dan 6000 professionals gingen je voor
  • Praktijkgerichte trainingen
  • Ruim 17 jaar ervaring

Blijf op de hoogte van nieuwe trainingen, ontwikkelingen en onze informatieve artikelen